Att ropa in ett personligt hem på auktion

I samarbete med Auctionet, som är Europas ledande marknadsplats för auktioner, berättar deras intendent Andreas Siesing om fördelarna med att återbruka möbler och annan inredning genom att handla begagnat. Här berättar Andreas om hur du får ett personligare hem genom att köpa på auktioner.

En nystart med en ny bostad

Ett köp av en ny bostad innebär en nystart. Det är ett stort beslut, en investering inför framtiden som både förpliktigar och skapar nya möjligheter. Det är också en gyllene chans att skapa den hemmiljö du drömt om. Att inreda ett personligt hem behöver inte nödvändigtvis kosta så mycket, särskilt inte om du kombinerar dina egna föremål med auktionsfynd. Med en förvånansvärt liten budget kan du köpa historiska föremål som är flera hundra år gamla eller moderna saker som någon annan tar värdeminskningen jämfört med butikspriset på.

Andreas Siesing om fördelarna med auktioner

Andreas Siesing säger att: Det allra bästa med auktioner är att samtidigt som man läser om miljonnoteringar och prisrekord så går det alltid att ropa in finfina grejer för nästan inga pengar alls. Allt som krävs är att man är lite om sig och kring sig och vågar lita på sin egen smak.”

Samtidigt som du kan köpa nästan allt du behöver på auktion har du förmodligen saker hemma som du själv inte behöver längre, utan kan sälja på auktion. Det är inte bara bra för din ekonomi, utan även för miljön om någon annan kan använda det du själv inte använder i stället för att köpa nytt.

Auktionsvärlden och trender

Auktionsvärlden är ingen isolerad ö utan en bransch vilken som helst med konjunkturer som går upp och ner. Under en period anses kanske 1700-talets rokoko vara det trendigaste som är extra eftertraktat. Då går priserna inom det segmentet upp. Vid ett annat tillfälle är det kanske 1920-talets svala skandinaviska former som är mest eftertraktade. Då rusar prisbilden på föremål från den tiden i taket.

”Med ett öppet sinne kan man ganska snabbt nosa sig fram till attraktiva former med blygsamma prislappar. Personligen gillar jag det tidiga svenska 1900-talet och kan därför utan ansträngning ropa hem en bokhylla i ek med snidad uggla eller ekorre för en tusenlapp eller två. Ett hundraårigt snickeri är också nästan alltid en garant för lång livslängd. Den bokhyllan kommer överleva oss alla.”, fortsätter Andreas.

En bra utgångspunkt är årtalet som bostaden är byggd. En asymmetrisk trävilla från 1880 kanske matchas bäst av lagom krulliga nyrokokomöbler, medan en modernare lägenhet med perspektivfönster kanske mår bättre av avskalade möbler och annan inredning i funktionalistisk anda. ”Eller så gör man tvärtom. Att återkommande bläddra igenom utbudet på nätet ger en större tilltro till sin egen smak som kan ge ett större mod att blanda gammalt och nytt” utmanar Andreas.

Möbler och konst på auktion

Möbler utgör en stor del av det som säljs på auktion idag, men auktionshusen vi har runt om i Sverige kan erbjuda allt du behöver i ditt hem.

”Störst effekt tycker jag man får av en målning. Varje dag säljs tusentals oljemålningar och akvareller på auktion och samtliga dessa är ju faktiskt unika. Variationen är närmast oändlig med alltifrån harar av Bruno Liljefors till handmålade serietidningsomslag. Här kan man verkligen ge utrymme för sin personliga smak och det även om man har en liten plånbok. Merparten av den konst som säljs på auktion idag kostar faktiskt mindre än vad färg, duk och ram skulle kosta i butiken. Konstnärernas arbetstimmar får man liksom på köpet”, konstaterar Andreas.

Om du inte har bråttom och tycker det är roligt att inreda ditt hem är mycket vunnet. Orkar du dessutom läser på lite om olika stilar och konstnärer så kan många fallgropar undvikas. Skulle det ändå bli fel är det sällan hela världen.
”Ett felköp kan bli en lärorik läxa. Men sällan så kostsam. Föremålen man köper på auktion brukar, till skillnad från när man köper nytt i butik, ofta behålla sina värden över tid”, avslutar Andreas.

Andreas Siesing, Intendend Auctionet

Vi har fler artiklar om fördelar med att köpa begagnade saker som redan är producerade på auktion eller i olika typer av butiker tips om vad du skall tänka på då.

 > Checklista med tips inför sommarens gårdsauktioner och loppisar
 > Att köpa begagnat på auktion är en miljövänlig skattjakt
 > Det stavas proveniens och handlar om föremålens historia

Vill du veta vad din bostad är värd?
Kontakta oss för en fri värdering:

JAG VILL BLI KONTAKTAD
Få koll på bostadsmarknaden!
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag:

Tillbaka till toppen